Prevenciós Kongresszus
Dental World
2023. Október 13-14. – Budapest
ULTRA EARLY BIRD - 40% KEDVEZMÉNY
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp
Előadók
Előadók 2023

Dr. Radánovics-Nagy Dániel

Székelyhidi Éva

Dr. Kemper Róbert, Dr. Komarek Edit

Dr. Orsós Mercédesz PhD

Prof. Dr. Kivovics Péter

Ványi Zsuzsa

Kovács Linda

Dr. Bérczy Kinga

Dr. Tihanyi Dóra

Prof. Dr. Noszticzius Zoltán

Mester Emese

Dr. Tóth György

Dr. Mandel Iván

Dr. Korchmáros Réka

Dr. Markgruber Bence
Program
Péntek
13
09.30-9.40
Megnyitó

Dr. Radánovics-Nagy Dániel
9.40-10.25
GBT – The next level

Dr. Kemper Róbert, Dr. Komarek Edit
10.25-11.10
Parodontalis prevenció és parodontium prezerváció

Dr. Mandel Iván
11.10-11.55
Implantátum – Örök élet(ű)?
A hosszútávú siker kulcsa

Dr. Tihanyi Dóra
11.55-13.15
Ebédszünet
13.15-14.00
Az előadás címe

Előadó folyamatban
14.00-14.45
Az előadás címe

Dr. Korchmáros Réka
14.45-15.30
Orálbiotikumokkal a modern fogászatért – elméleti és gyakorlati tapasztalatok

Dr. Markgruber Bence
15.30-16.00
Kávészünet
16.00-16.30
Az előadás címe

Előadó folyamatban
16.30-16.50
A dohányzási ártalomcsökkentés szerepe és gyakorlata a száj- és fogápolásban

Dr. Tóth György
16.50-17.15
Lehet-e hatásos és ugyanakkor szelektív is egy tisztán klór-dioxid alapú szájvíz?

Prof. Dr. Noszticzius Zoltán
Szombat
14
9.30-9.40
Megnyitó

Székelyhidi Éva, Dr. Radánovics-Nagy Dániel
9.40-10.25
Rehabilitáció alatt álló páciensek és konduktív edukációban résztvevő gyermekek fogászati és szájhigiéniás állapotfelmérése

Dr. Orsós Mercédesz PhD
10.25-11.10
A dentálhigiénikus feladatai az ágyhoz, lakáshoz kötött betegek fogászati ellátásában

Prof. Dr. Kivovics Péter
11.10-11.55
A fekvőbeteg osztályokon végzett napi szájápolás jelentősége és kivitelezése

Ványi Zsuzsa
11.55-12.35
Az elektromos fogkefék múltja és jelene az otthoni szájápolásban

Dr. Bérczy Kinga
12.35-14.15
Ebédszünet
14.15-14.55
A caries prevenció lehetőségei – a dentálhigiénikus szerepe

Dr. Kenyeres Krisztina
14.55-15.35
Szájápolási eszközök karbonsemlegesen

Mester Emese
15.35-16.15
A Nemzeti Népegészségügyi Központ szervezésében végzett szűrési programon megjelent lakosság szájüregi egészsége

Kovács Linda
16.15-16.40
Kerekasztal beszélgetés, Magyar Dentálhigiénikusok Egyesületének programja 2024 évre

Székelyhidi Éva, Dr. Radánovics-Nagy Dániel
Dr. Tóth György
A dohányzási ártalomcsökkentés szerepe és gyakorlata a száj- és fogápolásban
Ma már tudjuk, hogy a dohányzáshoz köthető betegségeket elsősorban nem a nikotin okozza, hanem a cigaretta égetése során felszabaduló vegyi anyagok. Ahhoz, hogy a világon megszűnjenek a dohányzás okozta betegségek mind az 1,3 milliárd – Magyarországon ez 2 millió főt jelent- dohányzónak le kellene szoknia e káros szenvedélyéről, ami az előrejelzések szerint nehezen megvalósítható. Ennek okán, ha egy ártalmat nem tudunk eliminálni, csökkenteni szükséges azt. Ma már léteznek, olyan alternatív füstmentes nikotin- és dohánytermékek, melyek használata során lényegesen kevesebb káros anyag jut a szervezetbe.
Az előadásban bemutatásra kerülnek a dohányfüst okozta szájüregi betegségek és elváltozások, melyek lehetnek: esztétikai fogelszíneződés, kellemetlen lehelet, nyálkahártya elváltozások, fogínysorvadás, fogvesztés, rosszindulatú daganat. A dohányzás hatásai a szájnyálkahártyára egyértelműen negatívak. Ez a terület érintkezik ugyanis a legforróbb füsttel, amely kiszárítja, kimarja azt, és végzetes elváltozásokat eredményez.
Az előadásban továbbá olyan összehasonlító vizsgálatok is bemutatásra kerülnek, melyek az éghető cigaretta és a hevített dohánytechnológia hatásait vizsgálja a szájüregi, fogíny hámszövetein, valamint a kemény fogszöveteken.
Dr. Mandel Iván
Parodontalis prevenció és parodontium prezerváció
Jól ismert tény, hogy a parodontalis gyulladások megelőzése és a parodontalis fenntartó terápia során a bakteriális biofilm mechanikai eltávolítása a legfőbb és leghatékonyabb prevenciós eszközünk. Kevésbé ismert viszont, hogy milyen gyakran érdemes ezt elvégezni és mennyire lehetünk agresszívek a tisztítás során. Árthatunk-e a fogaknak és a parodontalis szöveteknek a túlzásba vitt prevencióval? Milyen hatással vannak ezek a kezeléseink a pácienseink általános egészségi állapotára? Az előadás megkísérli összefoglalni, hogy milyen eszközök és technikák segíthetnek maximalizálni a hatékonyságot, ugyanakkor minimalizálni a káros hatásokat.
Dr. Kemper Róbert – Dr. Komarek Edit
EMS/GBT- The next level
Az EMS rendszerrel történő profilaxis, az Irányított Biofilm Terápia (GBT) ma már a világ számos országában, Így Magyarországon is egy bizonyított, nagy hatékonyságú terápiás rendszer. A rendszer használói dentálhigiénikusok és fogorvosok. A fejlesztők folyamatosan arra törekednek, hogy a páciensek számára a kezelés komfortosabb, fájdalommentesebb, ennek ellenére effektívebb legyen. Az előadás célja, hogy megismertesse a GBT-t használók között az új fejlesztéseket, valamint rövid betekintést nyújtson a rendszert nem ismerőknek.
Dr. Tihanyi Dóra
Implantátum – Örök élet(ű)?
A hosszútávú siker kulcsa
Az implantátumok a mai modern, minőségi fogászatban a protetikai ellátás megkerülhetetlen és szerves részei. A sikeres implantációhoz elengedhetetlen a precíz tervezés, a megfelelő sebészi-és protetikai ellátás, az implantátum és a felépítmény körültekintő megválasztása és az emergenciaprofil helyes kialakítása. Azonban elegendő mindez a siker hosszútávú fenntartásához?
A periimplantális elváltozások (mucositis, perimplantitis) előfordulása gyakori és kezelésük hatalmas kihívást jelent. Kialakulásuk legfőbb etológiai tényezője azonban ismert, hasonlóan a parodontális folyamatokhoz, a struktúrált biofilm felhalmozódásához kötött.
A hatékony biofilm-menedzsment tehát kulcsfontosságú a kiszámítható eredményességhez, az implantáció hosszútávú fenntartásához pedig elengedhetetlen a páciens edukációja.
Az előadás röviden megvilágítja az implantátumok körüli biofilm felhalmozódás sajátosságait, és bemutatja a hatékony biofilm-menedzsment eszközeit és módszereit. Gyakorlati tanácsokat ad arra, hogyan járulhatnak hozzá a dentálhigiénikusok az implantációs fogpótlások hosszútávú fenntartásához.
Dr. Orsós Mercédesz Ph.D.
Rehabilitáció alatt álló páciensek és konduktív edukációban résztvevő gyermekek fogászati és szájhigiéniás állapotfelmérése
Szájüregünk egészsége elengedhetetlen része jóllétünknek, az általános egészségi állapottal szoros kapcsolatban áll, különösen fontos azok számára, akik akadályba ütköznek ennek fenntartása során. A megfelelő szájhigiénia jobb életminőséggel párosul. Vizsgálataink három különböző speciális ellátást igénylő betegcsoportra terjedtek ki. Adatbázist hoztunk létre orvosi rehabilitációs kezelés alatt álló fekvőbetegek, orvosi rehabilitációs kezelés alatt álló mozgásfogyatékos fekvőbetegek, valamint konduktív nevelésben résztvevő cerebrális parézissel élő gyermekek szájüregi állapotáról, egészség- magatartásáról, táplálkozási szokásairól és ezek összefüggéséről a DMF-T értékkel. Kutatásunk alapján elmondható, hogy a fogyatékossággal élő emberek fogászati szempontból is súlyosan veszélyeztetett csoportba tartoznak, speciális ellátást igényelnek. Fogorvosként, illetve dentálhigiénikusként szerepet kell vállalnunk mind a rehabilitációs, mind a konduktív teamben, ezzel elősegítve a speciális ellátást igénylő páciensek számára az adaptációt a megváltozott körülményeikhez és lehetőséget biztosítva a társadalomba történő reintegrációhoz.
Prof. Dr. Kivovics Péter
A dentálhigiénikus feladatai az ágyhoz, lakáshoz kötött betegek fogászati ellátásában
A lakáshoz, ágyhoz kötött páciensek szájüregi egészsége jelentősen befolyásolja a beteg általános egészségi állapotát, ezen kívül fontos szerepe van a beteg életminőségének javításában és fenntartásában. Míg a fogorvos szerepe adott panasz kezelése illetve a betegség gyógyítása, a dentálhigiénikus munkája inkább gondozás jellegű. Az előadásban nem csupán a szájüregi gondozásról esik szó, hanem arról is, hogy milyen egyéb, a kezelést jelentősen befolyásoló tényezőkre kell odafigyelnie a dentálhigiénikusnak. Melyek azok a beavatkozások, melyekben segítséget nyújt a fogorvosnak a beteg ellátásában és melyek azok a tevékenységek, amelyeket önállóan kell elvégeznie. A téma aktualitását, fontosságát és hasznosságát az indokolja, hogy növekszik azoknak páciensek száma, kiknek gondozása nem lehetséges fogorvosi rendelői körülmények között. Ide számítanak az otthon gondozott páciensek és a különböző fekvőbeteg intézetekben és otthonokban ápoltak.
Ványi Zsuzsa
A fekvőbeteg osztályokon végzett napi szájápolás jelentősége és kivitelezése
Fogászati prevenció alatt – különösen a jelen előadás keretei között – nem csak és kizárólag a szájüregi prevenciót kell érteni. Az előadás célja elsődlegesen az, hogy a fogászati területen dolgozó szakemberek számára nyújtson egy közérthető és átfogó képet az önellátásukban korlátozott betegek napi szájápolásának jelentőségéről. A prezentáció ezen alapápolási tevékenység rendszeres és szakszerű kivitelezését mutatja be a fekvőbetegek ellátása során és hangsúlyozza a fogászati végzettséggel (is) rendelkező egészségügyi szakdolgozók tevékenységének fontosságát.
A szájüreg potencionális baktériumrezervoárt biztosít a légzőszervi patogén kórokozók számára. Önellátásukban akadályozott betegeknél (intenzív osztályon, neurológián, krónikus belgyógyászati osztályon fekvők stb.) a rossz szájhigiénia által az oropharingealis tartalom aspirációja bakteriális pneumonia kialakulásához vezet. A megfelelő szájhigiénia biztosítása – a fekvőbetegeknél végzett rendszeres szájtoalettet – számos betegség kialakulásának kockázatát csökkentheti, illetve azok lefolyását pozitívan befolyásolhatja.
Mai álláspont szerint a fogászat már sokkal több, mint a szájüregi elváltozások szakszerű kezelését, illetve az ilyen elváltozások megelőzését művelő tudományág.
A fogászati rendelőben, fogászati-team tagjaként végzett preventív és kuratív ellátás mellett az egészségügy egyéb szegmenseiben is jelentős szerepe lenne a klinikai fogászati higiénikusnak, dentálhigiénikusnak, ahol szakmai ismereteikkel és készségeikkel a betegek gyógyulását segíthetnék elő. Az előadás választ ad arra a kérdésre, milyen feladatot tudnak ellátni az ápolók mellett az önellátásukban korlátozott betegek ellátása során a fogászat prevenciós szakemberei.
Dr. Kenyeres Krisztina
A caries prevenció lehetőségei – a dentálhigiénikus szerepe
A fogszuvasodás megelőzésének alapelvei, ú.m. a fogak ellenállóképességének fokozása, a caries rizikótényezők csökkentése, az egészségtudatos étrend követése és a rendszeres fogászati szűrővizsgálatok szerepe hosszú ideje ismertek. A változás az újabb módszerek megjelenésében, mind érzékenyebb diagnosztikai eljárások elterjedésében és különböző preventív kezelések gyakorlatában jelentkezik. Amióta ismert, hogy a korai carieses laesio megállítható, ill. visszafordítható, a korai diagnosztika jelentősége felértékelődött. A szájüregi egészség megóvásához és fenntartásához örök érvényűen nélkülözhetetlen a páciensek (gyermekek, fiatalok, szülők) folyamatos szájhigiénés edukációja, mind ezekben egyre nagyobb szerepet kapnak a dentálhigiénikus kollégák.
Az előadás célja a prevenció professzionális lehetőségeinek áttekintése, az egészségtudatos magatartás formálása és a szájhigiénés edukáció a mai kor igényei szerint.
Kovács Linda
A Nemzeti Népegészségügyi Központ szervezésében végzett szűrési programon megjelent lakosság szájüregi egészsége
Magyarországon a szájüregi betegségek, mint a szájnyálkahártya a fogágy és a fogak gyulladásos elváltozásainak következményes betegségei jelentősek és az egészségügyi ellátórendszert is megterhelő problémát jelent. Ezen betegségek megelőzése és korai diagnosztizálása nem csupán a kezelés szempontjából meghatározó, hanem hatással van az emberek általános egészségére és életminőségére. A hazai epidemiológiai adatokat és rossz orális egészségmutatókat látva a Nemzeti Népegészségügyi Központ (továbbiakban: NNK) 2021-től kínált a lakosság számára szájüregi szűréseket. Az NNK prevenciós programja Európában egyedülálló módon, mobil szűrőegységek segítségével juttatta el a vizsgálatokat a lakosság számára. A szűrések számos nagyváros mellett a felzárkózó és kistelepüléseken zajlottak, ahol a lakosok egészségügyi ellátása, így a fogászati szolgáltatáshoz való hozzáférés is nehezített. A Bsc dentálhigiénikus hallgatók és végzett szakemberek a program keretében több, mint 8000 embert értek el 2021-2023 között. A sztomato-onkológiai vizsgálaton túl fogazati státuszfelvételt és edukációt végeztek, valamint szájápolással, fogorvoslátogatással kapcsolatos adatokat gyűjtöttek a páciensektől. A megvizsgált személyek minden esetben megfelelő tájékoztatást kaptak szájüregi állapotukról, valamint további vizsgálat és szakrendelés felkeresésének szükségességéről. A kapott eredményeink is alátámasztják, hogy kiemelten lényeges a lakosság ismereteinek bővítése a szájápolás, önvizsgálat, valamint a szűrővizsgálaton történő rendszeres megjelenés fontosságáról. A helyi körülmények, eredmények figyelembevételével fontolóra kell venni egy kibővített célcsoportra irányuló és nagyobb intenzitású egyedi szűrőprogramsorozat végrehajtását.
Mester Emese
Szájápolási eszközök karbonsemlegesen – Ez a Tepe példamutató cégpolitikája
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem napjaink egyik legnagyobb kihívása. Az egészség megőrzése és a fenntartható jövő építése kéz a kézben járnak. Egészségügyi szakemberként ebben a folyamatban a szerepünk kulcsfontosságú. A jövőben a mai döntéseink számítanak majd.
Az előadás során megismerhetjük a TePe márka kötelezettségvállalásait, melyek között fő cél az üvegházhatást okozó gázok kicsocsátásának csökkentése és a megújuló vagy újrahasznosított anyagokra való teljes átállás. Az elmúlt években követendő példaként a termékeik és annak csomagolása minimalizálja a hulladéktermelést.
Szájápolás terén az elsők között ismerik el azt is, hogy a termékek élettartamának lejártával kapcsolatos megoldás kardinális a körkörös gazdaságra való átálláshoz. Ezért stratégiai partnerekkel dolgoznak együtt, és fenntartható technológiát alkalmaznak. Az előadás egészen új szintre emeli a szájápolási termékpalettát. Ha a TePe termékeket ajánljuk pácienseinknek, nem csak a szájüregi prevencióban, de a környezetvédelemben is nagyot lépünk.
Jegyek – 24 kreditpont
Regisztráljon most kedvezményesen
-
Akció!
VIP 2023
140 000 Ft -
Akció!
ALL ACCESS 2023
90 000 Ft -
Akció!
Bioarchitektura – technika a molárisokhoz
80 000 Ft -
Akció!
Implantológia Kongresszus 2023 (3 nap)
60 000 Ft -
Akció!
Orthodoncia Kongresszus 2023 (3 nap)
60 000 Ft -
Akció!
Esztétika Kongresszus 2023 (3 nap)
60 000 Ft -
Akció!
Endodoncia Kongresszus 2023 (3 nap)
60 000 Ft -
Akció!
Digitális Fogászat Kongresszus 2023 (1 nap)
25 000 Ft -
Akció!
Praxismenedzsment Kongresszus (1 nap)
16 000 Ft -
Akció!
Földvári Imre Fogtechnika Kongresszus (1 nap)
16 000 Ft -
Akció!
Prevenciós Kongresszus 2023 (Szombat)
16 000 Ft -
Akció!
Prevenciós Kongresszus 2023 (Péntek)
16 000 Ft
ULTRA EARLY BIRD - 40% KEDVEZMÉNY
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp
Nézd meg most!
Nézze meg a korábbi évek videóit
Két évtizedes történelmünkre érdemes visszatekinteni. Ami 22 évvel ezelőtt egy kiállítás ötleteként indult, mára meghatározó fogászati eseménnyé vált. Sikeréhez azonban számos kolléga és támogató közreműködésére is szükség volt. Róluk is megemlékezik ez a néhány videó – amely bemutatja fejlődésünket – és lehetővé teszi, hogy visszatekerje az órát a kezdetekig.