Prevenciós
Konferencia
Dental World 2022
2022. Október 14-15, Budapest


Dr. Radánovics-Nagy Dániel
témavezető
“Óriási örömmel tölt el, hogy a 2022-es Dental World rendkívül „színes-szagos” szakmai programjában immár kétnapos eseményként jelenik meg a Szájhigiénés és Prevenciós Kongresszus. A téma nyilvánvaló fontosságán túl ez azt is reprezentálja, hogy igény is mutatkozik az ilyen jellegű előadásokra. Bár az esemény fogászati asszisztensek és higiénikusok számára akkreditált, minden esztendőben több és több fogorvostan-hallgató és végzett fogorvos mutat érdeklődést. Ezúttal is neves és agilis előadók fogadták el felkérésünket.”
Kiemelt Előadók

Dr. Radánovics-Nagy Dániel

Mester Emese

Dr. Tihanyi Dóra

Dr. Németh Orsolya

Prof. dr. Kivovics Péter

Kovács Noémi

Dr. Volomné Varga Mariann

Dr. Volom András

Dr. Simon Fanni

Székelyhidi Éva

Kovács Noémi

Kis-György Rita
Prevenciós előadások
október 14. péntek
10:00
előadó
Cím
12:00
előadó
Cím
13:00
előadó
Cím
14:00
előadó
Cím
15:00
előadó
Cím
16:00
előadó
Cím
október 15. szombat
10:00
előadó
Cím
10:30
előadó
Cím
11:15
előadó
Cím
12:00
előadó
Cím
12:45
előadó
Cím
13:45
előadó
Cím
14:30
előadó
Cím
15:15
előadó
Cím
16:00
előadó
Cím
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp
Tekintsen vissza az elmúlt évekre!
Két évtizedes múltunkra érdemes úgy visszatekinteni, mint az előttünk álló végtelen fejlődés korábbi mérföldköveire. 22 évvel ezelőtt egy kiállításból elindult ötlet mára a világ meghatározó fogászati eseménye lett. A sikerhez azonban sok kolléga és támogató hozzájárulása is szükséges volt. Nekik is emléket állít ez a néhány – fejlődésünket is bemutató – videó, amellyel 2014-ig tudja visszatekerni az időt.
Kovács Noémi
A fogérzékenység dentálhigiéniai vonatkozásai
A fogérzékenység definíciója, anatómiája.
Kialakulása, lehetséges okai.
Diagnosztikája kérdőíves felmérés segítségével.
Terápiája.
Dr. Nemes Judit
A passzív dohányzásról a fogorvos szemszögéből
A passzív dohányzás egyrészt a dohányos személy által kilégzett füst, másrészt a dohánytermékek pa- rázsló folyamata által kibocsátott oldalsó áramlású füst belélegzését jelenti. Ez a füst több mint 7000 vegyi anyagot tartalmaz, amelyek jelentős része igencsak káros az egészségre és több mint 50 rákkeltő. A WHO szerint a gyermekek közel fele akaratlanul is passzív dohányos, és évente 65 ezer gyermek hal meg a dohányzáshoz kapcsolódó betegségekben. A passzív dohányzás fo- kozza a gyermekek fogékonyságát bizonyos malignus betegségekre, ilyenek a leukémia, limfóma, májrák és az agydaganatok, emellett a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában is jelentős szerepet játszik. A belégzett dohányfüst irritálja a légutakat és súlyosbítja az allergiában és asztmában szen- vedők állapotát. A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) legjelentősebb kockázati tényezője. A szülői dohányzás direkt úton és az indirekt belélegzett dohányfüst korai csecsemőhalálhoz, mentális és viselkedési problémákhoz és veleszületett fejlődési rendellenességekhez is vezethet. A passzív dohányzás miatt, a fent említett egészségügyi problémák mellett, számos szájüregi elvál- tozás, betegség, valamint fejlődési rendellenesség is kialakulhat. Az előadás a passzív dohányzásnak elsősorban a gyermekek szájüregi egészségére gyakorolt hatásait vizsgálja. Feltárja a legvalószínűbb mechanizmusokat, melyek révén a dohányfüst rendszeres, akaratlan belégzése a szájüreg és a fogak egészségét károsítja, megváltoztatja azok fejlődését és működését.
Mester Emese
Hatékony és megbízható környezetbarát szájápolási eszköz – létezik?
Manapság már egyre több emberben ébred felelősségtudat a környezeti értékeink megóvása iránt. Sokan csak apró lépésekben, néhány alapvető hétköznapi dologgal igyekeznek csökkenteni a karbonlábnyomukon. A környezetvédelmi témákat boncolgató platformok elsők között javasolják a zöldítés mára már ikonikus kellékének számító bambusz fogkefét. De valóban hatékonynak számítanak a környezetbarát szájápolási eszközök? Szakemberként elengedhetetlen, hogy tájékozottak legyünk a piacon kapható környezetbarát szájápolási eszközök terén, így te- hetünk csak biztonsággal javaslatot pácienseink számára. Vállaljunk felelősséget pácienseink és környezetünk hosszú távú egészségéért. Célom bemutatni olyan környezetbarát szájápolási eszközöket, amelyek bizonyítottan hatékonyak lehetnek a megfelelő technika alkalmazása mellett. Nem szeretnék afelett sem elsiklani, hogy a prevenciós szemlélet továbbra is a legtöbb szempontból páciensbarát módszer, valamint a legkörnyezetkímélőbb megoldás, hiszen minden megelőzhető fogászati beavatkozásnak óriási a karbonlábnyoma. Szánjunk elegendő időt az instruálására, motiválására, valamint térjünk el a megszokottól és javasoljunk számukra valóban hatékony, valamint megbízható környezetbarát szájápolási eszközöket. Tágítsuk nézőpontunkat és tegyünk mindannyian a klímaválság ellen a szájüregi prevenció számos szintjén.
Dr. Tihanyi Dóra
Biofilm-menedzsment a fogszabályozásban – a kezelés sikeres összehangolása
A rögzített és kivehető fogszabályozó készülékekkel ellátott páciensek különleges gondoskodást igényelnek. A nem megfelelő biofilm-menedzsment okozta további gyulladás és demineralizáció kockázata késleltetheti a kezelést, akadályozhatja a sikert és további komplikációkat okozhat. A készülékek súlyosan akadályozzák a biofilm helyes eltávolítását, befolyásolják a biofilm összetételének és eloszlásának változásait, és így kedvező feltételeket te- remtenek a lepedék gyors megtapadásához és felhalmozódásához. Ahogy a legfrissebb bizonyítékok is mondják: „A megfelelő szájhigiénia fontosságát minden fogszabályozó páciensnek hangsúlyozni kell” Müller et al 2021. Világ- szerte számos fogászati szakember szembesül ezzel, és aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy nehéz a pácienseket oktatni a megfelelő szájhigiénia kezelésére a fogszabályozó kezelés alatt. Általában a klinikusok rutinszerű szájhigiénés utasításokat adnak a fogszabályozó pácienseknek, de az OHI hatékonysága korlátozott lehet, mivel csak az egyénileg összeállított szájhigiénés terv fenn- tartható.
Dr. Radánovics-Nagy Dániel
A különféle szájöblítők helye és szerepe a megfelelő szájhigiéne fenntartásában – a klórhexidinnel kombinált cetilpiridinium-klorid tartalmú szerekben rejlő potenciál
A kémiai plakk-kontroll részeként számos szájöblítő készítmény található a pi- acon, az áruházak, drogériák polcain. Szükséges-e a szájvizek mindennapos használata a megfelelő szájhigiéne fenntartásához? E szerek milyen csoport- jait különíthetjük el az összetétel és a terápiás spektrum alapján? A klórhexidin (CHX) és a cetilpiridinium-klorid (CPC) kombinációjának hatása az orális biofilmre, valamint antimikrobiális hatásukon kívül befolyásuk a különféle víru- sok – így a influenza-, rhino- és a SARS-CoV-2 vírus – inaktiválása során.
Dr. Volom András, Dr. Volomné Varga Mariann
Komplex myofunkcionális szemlélet – avagy a rossz fogsorzáródás multifaktoriális okai és következményei
Nem lehet megdöbbenés nélkül szembenézni azzal a ténnyel, hogy napjainkban szinte minden fiatal fogszabályozásra szorul. Mi történt? Mit rontottunk el? Az előadás az eredetre keresi a választ és egyút- tal ajánlásokat is megfogalmaz, hogy mit és mikor tehetünk e negatív folyamatok ellen. Ezen túl is lépünk és megmutatjuk, hogy milyen egészségügyi kockázatokat rejt rövid és hosszú távon pácienseink szá- mára a helytelen fogsorérintkezéssel való hosszas együttélés.
Székelyhidi Éva
A Magyar Dentálhigiénikusok Egyesületének bemutatása
A dentálhigiénikusok Magyarországon 24 éve vesz- nek részt tevékenyen a szájüregi egészség javításában. Tevékenységünk kiterjed a fogorvos melletti invazív és non-invazív kezelésekre és a preventív tevékenységre egyaránt. A szakma nagy utat járt be, az OKJ és BSc képzett- ségű, működési engedéllyel rendelkező kollégák száma mára megközelíti a 3500 főt. Hivatásunk fejlődése, innovációk megjelenése, szakdolgozói köte- lezettségek sokasága indokolta a Magyar Dentálhigiénikusok Egyesületének létrehozását. Az előadás az egyesület célját, tevékenységét mutatja be.
Dr. Németh Orsolya
Szájnyálkahártya-elváltozások felismerése és jelentősége a dentálhigiénikusi gyakorlatban
A herpes, candida és lichenes nyálkahártya-elváltozásokat mindenki ismeri. Ezenkívül azonban számos súlyos következményekkel járó elváltozásokkal találkozhatunk nap mint nap, amit alátámaszt a fej-nyak területen kialakuló da- ganatok magas száma hazánkban. A felismerésben kiemelkedő szerepe van a klinikai fogászati higiénikusoknak és dentálhigiénikusoknak. A stomatoonkológiai szűrések mögött több van, mint azt gondolnánk.
Prof. Dr. Kivovics Péter
Nehezen kezelhető páciensek a dentálhigiénikus rendelésen
A dentálhigiénikus által nyújtott kezelés megtervezése során nem csak a szorosan vett diagnózist kell figyelembe venni, hanem jelentős mértékben a páciens általános betegségeit, személyiségét, esetlegesen meglévő fogyatékosságát, szociológiai és pszichológiai sajátosságait. Az előadás ismerteti az egyes fogyatékosságok és speciális szociológiai és pszichológiai helyzetek kezelést befolyásoló tényezőit. Konkrét javaslatot ad a nehezen kezelhető betegek dentálhigiénikusi ellátásához.
Dr. Németh Orsolya
Az orvosi rehabilitációban részesülő speciális ellátást igénylő betegek fogászati klasszifikációja és prevenciója
A születéskor várható átlagos élettartam, az orvostudomány és a technológia fejlődésével, fokozatosan emelkedik. Ezzel egy időben folyamatosan növekszik az orvosi rehabilitáció alatt álló betegek száma. A megváltozott képességekkel rendelkező betegekkel való bánásmód, kommunikáció újabb kihívá- sok elé állítja a fogorvosi teamet, különösen a klinikai fogászati higiénikusokat és dentálhigiénikusokat. Az előadásban a speciális ellátást igénylő betegek lehetséges prevenciós modelljeit mutatjuk be.
Dr. Simon Fanni
Dentális IQ, páciens edukáció: egészséges fogak egyszerűen
A nyugat-európai bevált fogászati prevenciós modellekről számos publikációt olvashatunk, azonban Magyarországon egységesen elfogadott fogászati prevenciós irányelv hiányában a magyar lakosság szájhigiénés állapotára csupán következtetni tudunk a rossz epidemiológiai eredményekből, a magas DMF-T indexekből, a fej-nyak területén kialakult rosszindulatú elváltozások számának emelkedéséből. Az első maradó molárisok előtörését követően kialakulnak az első zárt fogközök. Huszonnégy óra elteltével megjelennek olyan parodontopathogén és cariogén baktériumok, melyek gyulladást indukálhatnak az adott területen. A fogászati prevenció alapja a megfelelő oktatás, mely által a páciensek dentális tudása bővül. Az elméleti oktatás alkalmával a páciensek a különböző szájüregi folyamatokkal ismerkednek meg, mely után választ kaphatnak a felmerülő kérdésre: Mit tehetünk a tüneteinket kiváltó ok megszüntetése érdekében? Megtanulják, mitől lesz orális egészségük hosszú távon, milyen eszközöket hogyan használjanak. Megtanulják a BOB fogalmát, és ezen egyszerű index segítségével tudatosan ellenőrizni tudják otthon is állapotukat. Ezen állapot fenntartásához viszont elengedhetetlen az időszakos kontroll a dentálhigiénikusok részéről.
Kis-György Rita
Orális egészségfejlesztés, annak jelentősége a dentálhigiénés gyakorlatban
Hazánkban a szájüregi megbetegedések igen magas számban fordulnak elő. Szokásaink megváltoztatásával, egészségtudatossá- gunk javításával számos szájüregi kórkép manifesztációja megelőzhető. A preventív szemlélet és egészségműveltség alakításában nagyon fontos szerepet töltünk be mi, dentálhigiénikusok. Ismernünk kell a dentális edukáció, a változás előidézéséhez, támogatásához és a páciensek motiválásához szükséges módszereket és technikákat, melyeket magabiztosan és hatékonyan tudunk alkalmazni a mindennapi gyakorlat során. Munkánk legfontosabb célja, hogy pácienseinket felkészítsük az orális egészség megőrzéséhez, fejlesztéséhez szükséges elméleti tudással, gyakorlati készségekkel, valamint hogy egészségvédő attitűdöt alakítsunk ki esetükben.
Székelyhidi Éva
A dentálhigiénikus gyakorlati teendői orvosi rehabilitáció alatt álló betegek mindennapos szájhigiéniás ellátásában és edukálásában
A sérülékeny csoportba tartozó egyének alapbetegsége, megváltozott munkaképessége hátrányosan befolyásolja az önellátást, ami Magyarországon kö- zel 500 000 fő esetében érinti a szájegészséghez szükséges ápolási feladatok ellátását is. A rehabilitált betegek életminősége javítható a professzionális szájápolás kivitelezésével és a szájegészség fenntartásával, dentális edukációval, melybe a pácienst, családtagot és ápoló személyzetet is be kell vonnunk. A megfelelő eszközök és technikák ismeretével és alkalmazásával a napi száj- ápolási teendők elvégzésében egyénre szabottan, a sérültség fokához igazítottan tud segítséget nyújtani a dentálhigiénikus szakember.